Що заборонено у спорті. Заборонений список
Допінг - це порушення одного або декількох антидопінгових правил. Якщо антидопінгове правило порушується, то причетні до цього особи можуть бути притягнуті до відповідальності за таке порушення.
Існує 11 порушень антидопінгових правил. Всі вони описані в ст. 2 Всесвітнього антидопінгового кодексу.
- НАЯВНІСТЬ - якщо у пробі спортсмена виявлено заборонену речовину, її метаболіти або маркери або виявлено використання забороненого методу.
- ВИКОРИСТАННЯ – якщо спортсмен використовує або намагається використовувати заборонену речовину або метод. Це включає випадки, пов'язані з несприятливим аналізом біологічного паспорта спортсмена (ABP).
- УХИЛЕННЯ - Ухилення, відмова або нездатність пройти тестування: коли спортсмен ухиляється, відмовляється або не може пройти допінг-контроль.
- ПОРУШЕННЯ ЩОДО МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ - коли спортсмен, включений до реєстраційного пулу тестувань, протягом 12-місячного періоду порушив будь-яку комбінацію з 3 випадків неповідомлення про своє місцезнаходження або пропустив тест.
- ВТРУЧАННЯ (ФАЛЬСИФІКАЦІЯ) АБО СПРОБА ВТРУЧАННЯ - спортсмен або інша особа втручається в процес тестування або допінг-контролю, в тому числі під час розгляду справи.
- ВОЛОДІННЯ - спортсмен або інша особа має у своєму розпорядженні заборонену речовину. Володіння може бути фактичним фізичним володінням забороненими речовинами або конструктивним володінням, коли, наприклад, заборонені речовини знаходяться в будинку або машині спортсмена або іншої особи.
- РОЗПОВСЮДЖЕННЯ - спортсмен або інша особа зберігає, перевозить, продає або намагається продати заборонені речовини.
- ПРИЗНАЧЕННЯ - спортсмен або інша особа дає або намагається дати спортсмену заборонену речовину або використовує або намагається використати заборонений метод щодо спортсмена. Це широке положення, яке також включає в себе надання, постачання, нагляд або іншу участь у використанні забороненої речовини іншою особою.
- СПІВУЧАСТЬ - спортсмен або інша особа допомагає або намагається допомогти приховати порушення антидопінгових правил або будь-яким чином пов'язана з порушенням антидопінгових правил.
- ЗАБОРОНЕНА СПІВПРАЦЯ - спортсмен або інша особа працює або звертається за допомогою чи послугами до особи (супровідного персоналу - тренер, лікар, агент), який відбуває відсторонення (дискваліфікацію).
- ЗАЛЯКУВАННЯ - спортсмен або інша особа залякує когось, щоб той не повідомляв про підозру у вживанні допінгу, або прагне помститися тим, хто повідомив про допінг.
Заборонений список.
У забороненому списку зазначено речовини та методи, заборонені у спорті.
Деякі речовини і методи заборонені завжди, а інші заборонені тільки під час змагань або у позазмагальний період, або тільки в певних видах спорту.
Не має значення, коли ви вживаєте речовину, якщо вона заборонена під час змагань і буде виявлена у вашому організмі, до вас може застосовуватись тимчасове відсторонення.
Ознайомитися зі списком можна - Заборонений список 2024.
Факти, які потрібно знати спортсмену про заборонений список
- Заборонений список складається і координується Всесвітнім антидопінговим агентством (ВАДА). Список оновлюється щороку, набуваючи чинності 1 січня. ВАДА може вносити зміни до Списку більше одного разу на рік, але зобов'язане повідомляти про будь-які зміни за три місяці до того, як вони набудуть чинності.
- Список поділяється на речовини, які є:
- заборонені завжди
- заборонені лише в період змагань (часто це період, що починається об 23:59 напередодні змагань і триває до їх завершення, а також під час будь-якого процесу відбору проб)
- ті, що заборонені лише в окремих видах спорту.
- Приклади речовин, заборонених завжди, включають (але не обмежуються ними): анаболічні агенти, пептидні гормони, діуретики і маскувальні агенти.
- Приклади речовин, заборонених тільки під час змагань, включають (але не обмежуються ними): каннабіноїди, глюкокортикоїди, наркотики і стимулятори.
- Також завжди заборонені такі методи, як переливання крові або маніпуляції з нею, або внутрішньовенні вливання в певних ситуаціях.
- Не всі речовини конкретно названі в Списку. У Списку зазначено, що будь-які інші речовини зі схожою хімічною структурою або схожими біологічними ефектами також заборонені, навіть якщо вони не названі конкретно.
- Особливі речовини - це ті речовини, наявність яких у пробі спортсмена може мати інше пояснення, що не пов'язане з допінгом.
- Неособливі речовини - це речовини, наявність яких в організмі спортсмена не має іншого допінгового пояснення аніж допінг.
Що це значить для Вас, як для спортсмена
Відповідальність за заборонені речовини: як спортсмен, ти відповідаєш за будь-яку заборонену речовину в твоєму організмі, незалежно від того, як вона туди потрапила. Не має значення, чи ти хотів покращити результати, чи хтось дав тобі цю речовину, або вона потрапила в твою їжу чи напої випадково.
Не потрібно доказувати намір: для того, щоб НАДЦ встановив факт порушення антидопінгових правил, не потрібно доводити твій намір або свідоме вживання. Просто наявність забороненої речовини в організмі вже є порушенням.
Відповідальність, незалежно від джерела: навіть якщо тренер або член команди дав тобі речовину, або якщо заборонена речовина не була вказана на етикетці продукту, ти все одно несеш відповідальність.
Уважно вибирай продукти: Завжди остерігайтеся речовин, які можуть містити закінчення, схожі на назву забороненої речовини. Наприклад, ви чули про заборонену речовину тестостерон, тому речовини, що закінчуються на "one", швидше за все, мають схожу хімічну структуру.
Запитуй, якщо сумніваєшся: Якщо ти не впевнений щодо складу якогось продукту, ліків або харчової добавки, обов'язково запитуй та консультуйся зі своїм лікарем та тренером. Твоя відповідальність - переконатися, що все, що ти вживаєш, дозволено і безпечно.