Дія

Допоміжному персоналу спортсмена

28 грудня 2023

Роль та обов’язки тренерів, спортивних лікарів та іншого допоміжного персоналу спортсменів

Всесвітній антидопінговий кодекс (Кодекс) визнає, що допоміжний персонал спортсменів несе відповідальність за позитивний вплив на спортсменів, з якими вони працюють, уповноважує їх надавати спортсменам консультації з антидопінгових питань.

Тренери відіграють вирішальну роль у розвитку атлетів як спортсменів і як особистостей. Те, як ви тренуєте, і ваша тренерська філософія можуть мати прямий вплив на те, чи вирішать спортсмени вживати допінг, чи будуть тренуватися і змагатися чесно. Бути прикладом для наслідування, навчати спортсменів етичній поведінці та допомагати їм досягати успіху, використовуючи їхні природні здібності - все це важливі ролі тренерів.

Для менеджера, тренера, дієтолога, спортивного лікаря а також для всього іншого допоміжного персоналу спортсмена, чистий спорт - це перш за все турбота про здоров'я та благополуччя спортсменів, з якими вони працюють.

Це означає, що тренери і спортивні лікарі мають певні обов’язки у сфері антидопінгу. Це означає, що вони розуміють і пояснюють спортсмену, коли потрібен відпочинок і відновлення, а також чесно і прозоро повідомляють, коли він/вона може повернутися до тренувань і змагань після травми. Це означає, що фахівці з харчування для покращення спортивних результатів радять перш за все коригувати свій раціон і дають спортсменам обґрунтовані поради щодо правильного харчування. Це також означає, що вони допомагають спортсменам зрозуміти, які речовини заборонені у спорті, та інформують про ризики, пов'язані з вживанням харчових добавок.

Тренери, спортивні лікарі або, навіть, спортивні адміністратори, також зобов'язані дотримуватися антидопінгових правил і мають антидопінгові зобов’язання, про які їм та їхнім спортсменам необхідно знати. Неповага до цінностей чистого спорту або антидопінгових правил (якщо вони до вас застосовуються) може мати серйозні наслідки для вашої спортивної кар'єри.

Обов'язки допоміжного персоналу спортсмена відповідно до Кодексу полягають у наступному:

 • Знати та дотримуватися всіх антидопінгових політик та правил, що застосовуються до вас або спортсменів, з якими ви працюєте
 • Використовувати свій вплив на цінності та поведінку спортсменів для виховання та формування правильної поведінки та негативного ставлення до допінгу
 • Підтримувати своїх спортсменів під час тестування
 • Повідомляти свою антидопінгову організацію і спортивну федерацію, чи порушували ви антидопінгові правила протягом останніх 10 років
 • Співпрацюйте з Вашою федерацією та НАДО у ході розслідувань можливих випадків порушення антидопінгових правил
 • Не використовувати і не володіти забороненими речовинами або забороненими методами без поважної та обґрунтованої причини

Що це означає для Вас, як для тренера або допоміжного персоналу спортсмена?

Антидопінгова боротьба є складною і потребує уваги з боку всіх, хто зобов'язаний дотримуватися антидопінгових правил. Ви повинні розуміти, як антидопінгова система впливає на вас і ваших спортсменів.

Важливо пам'ятати, що 7 з 11 порушень антидопінгових правил (ПАДП) застосовуються до допоміжного персоналу спортсмена (ДПС), і що ви теж можете вчинити ПАДП і зіткнутися з забороною займатися спортом.. У більшості випадків це рівнозначно завершенню тренерської кар'єри.

Серйозно ставтеся до свої антидопінгових зобов'язань допоміжного персоналу спортсмена і допомагайте оточуючим (іншим тренерам, фахівцям, спортсменам і спортивним адміністраторам) робити те ж саме.

Що потрібно щоб тренуватися і змагатися чесно?

Створюйте для спортсменів середовище, де вони відчуватимуть підтримку, яке сприятиме розвитку їх особистості, працюйте разом для вдосконалення спортивної майстерності. Пам’ятайте, що спорт це задоволення від самовдосконалення, досягнення кращих результатів, робота над собою, а не перемоги за будь-яку ціну. Розвивайте позитивні цінності та переконання у всіх спортсменів, з якими ви працюєте. Не робіть спортсменів заручниками своїх амбіцій.

Скористайтеся можливістю отримати антидопінгову освіту, звернувшись до своєї НАДО, національної спортивної федерації або асоціації.

Поглиблюйте свої знання, пройшовши відповідні онлайн-курси на антидопінговій освітній платформі WADA ADEL, такі як ADEL для тренерів спортсменів високого рівня, ADEL для медичних працівників або ADEL для медичних працівників на великих спортивних змаганнях.

Ознайомлюйте спортсменів з принципом суворої відповідальності.

Разом зі спортсменами вживайте заходів щоб попередити випадки ненавмисного вживанням допінгу. Допомагайте їм перевіряти ліки відповідно до Забороненого списку, використовуючи онлайн-довідник лікарських засобів Global DRO.

Навчіть спортсменів відповідально підходити до вживанням харчових добавок, розповідайте про ризики, пов’язані з цим.

Ознайомтеся з основними правами спортсменів у сфері боротьби з допінгом, які викладені в Акті про антидопінгові права спортсменів.

Ознайомтеся з розділом, який присвячено антидопінговим питанням, на веб-сайті вашої федерації, а також з веб- сайтом НАДЦ.

Знайдіть необхідну інформацію, щоб бути готовими підтримати спортсменів. Якщо ви не можете знайти потрібну інформацію тут або на платформі ADEL – перейдіть на сайт ВАДА або зверніться до вашої міжнародної федерації.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux