Дія

Розгляд справи про порушення антидопінгових правил

28 грудня 2023

Розгляд справи про порушення антидопінгових правил (обробка результатів) починається, коли Національний антидопінговий центр (далі – НАДЦ) отримує результати аналізів допінг-проби з лабораторії або отримує інформацію про можливе порушення антидопінгових правил (ПАДП) та закінчується ухваленням рішення у справі про порушення антидопінгових правил.

Аналіз зразків

Після того, як спортсмен надав пробу, фахівець з допінг-контролю надішле проби до акредитованої лабораторії Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), зберігаючи надійний ланцюжок зберігання.

Після надходження в лабораторію зразок А аналізується, а зразок Б заморожується.

Є три можливі результати після аналізу зразка:

Негативний результат

Атиповий результат

Несприятливий результат аналізу

Негативний результат

Якщо заборонена речовина (та/або її метаболіти чи маркери) або докази використання забороненого методу не виявлені у зразку, лабораторія видасть негативний результат тесту. Спортсмен про такий негативний результат не буде повідомлений.

Атиповий результат

За певних обставин наявність забороненої речовини в пробі А може вважатися нетиповим результатом, як це передбачено Міжнародним стандартом для лабораторій або відповідними технічними документами.

Після отримання атипового результату НАДЦ визначить, чи:

 • було спортсмену надано дозвіл на терапевтичне використання (ДТВ).
 • був відступ від Міжнародного стандарту для тестування та досліджень або Міжнародного стандарту для лабораторій, що могло спричинити Атиповий результат
 • очевидно, що нетиповий результат був спричинений прийомом забороненої речовини дозволеним шляхом.

Якщо перевірка не виявить ДТВ, використання дозволеним шляхом, що спричинило атиповий результат, буде проведено додаткове розслідування.

Як правило, ми не повідомляємо спортсмена про атиповий результат, доки не завершимо розслідування та не вирішимо, чи вважати атиповий результат несприятливим результатом аналізу. Після завершення розслідування ми повідомимо спортсмена про те, чи є докази застосування забороненої речовини та/або методу.

Якщо доказів немає, то подальші дії вживатися не будуть. Якщо є докази застосування, НАДЦ повідомить про атиповий результат як про несприятливий результат аналізу.

Несприятливий результат аналізу

Після отримання несприятливого результату аналізу ми визначимо, чи:

 • було надано ДТВ
 • був відступ від Міжнародного стандарту для тестування та досліджень або Міжнародного стандарту для лабораторій, що могло спричинити несприятливий результат аналізу
 • очевидно, що несприятливий аналітичний результат був спричинений прийомом забороненої речовини дозволеним шляхом

Якщо перевірка не виявить ДТВ, потрапляння речовини чи застосування методу дозволеним шляхом, що спричинило несприятливий результат аналізу, ми повідомимо спортсмена про несприятливий результат аналізу.

НАДЦ має направити спортсмену лист-повідомлення, якщо було встановлено, що особа могла вчинити ПАДП.

Лист-повідомлення містить наступне:

Інформацію про порушення;

Короткий виклад фактів;

Відповідні докази;

Право вимагати лабораторну документацію (за необхідності);

Деталі будь-якого тимчасового відсторонення;

Відповідні наслідки, якщо буде доведено ПАДП;

Право вимагати аналіз зразка B (за необхідності);

Можливість особи надати пояснення у стислі терміни;

Можливість надати суттєву допомогу.

Аналіз проби В

Якщо лист-повідомлення базується на несприятливому результаті аналізу, спортсмен має право вимагати аналізу проби B.

Якщо проба B не підтверджує результат проби A, тоді весь тест вважається негативним, і спортсмену не буде пред’явлено обвинувачення в ПАДП. Жодних подальших заходів проти спортсмена вживатися не буде.

Якщо аналіз проби B підтвердить несприятливий аналітичний результат щодо проби A, тоді спортсмену буде пред’явлено ПАДП, і спортсмен може погодитися з висновком і застосовними наслідками або вимагати слухання своєї справи.

Тимчасове відсторонення

Якщо спортсмену надсилається повідомлення на підставі несприятливого результату або несприятливих результатів паспорта щодо забороненої речовини, яка не є особливою речовиною, або використання забороненого методу, який не є особливим методом, буде застосовано обов’язкове тимчасове відсторонення.

Застосування тимчасового відсторонення за всіх інших обставин буде на розсуд НАДЦ, і відсторонена особа матиме можливість оскаржити тимчасове відсторонення.

Повідомлення про обвинувачення

Після отримання відповіді на повідомлення про несприятливий результат, НАДЦ оцінить будь-яке надане пояснення та може провести подальше розслідування, якщо вважатиме за потрібне.

Якщо НАДЦ все ще вважатиме, що особа вчинила ПАДП, НАДЦ висуне проти неї обвинувачення у вчиненні ПАДП.

Особа, якій пред'явлено обвинувачення, може визнати ПАДП і прийняти наслідки, зазначені в Листі про обвинувачення. За цих обставин НАДЦ доведе справу до завершення шляхом прийняття рішення.

Крім того, якщо спортсмен чи інша особа бажає оскаржити обвинувачення у ПАДП та/або застосовані санкції, він може подати запит на слухання в Дисциплінарну антидопінгову комісію НАДЦ.

Повідомлення про обвинувачення має містити інформацію про:

Інформацію про порушення

Детальний виклад фактів

Відповідні докази

Деталі будь-якого тимчасового відсторонення

Конкретні застосовні наслідки

Способи, якими спортсмен може відповісти на звинувачення

Кінцевий термін у 20 днів з моменту отримання листа-звинувачення для визнання заявленого ПАДП та прийняття запропонованих наслідків

Попередження про те, що якщо відповідь не буде отримано протягом встановленого терміну, НАДЦ матиме право вважати, що особа визнала ПАДП і погодилася з наслідками, викладеними в листі-звинуваченні

Можливість надати суттєву допомогу

Слухання у справі

Особа, обвинувачена в ПАДП, має право на справедливий розгляд її справи. У процесі слухання буде визначено, чи було вчинено ПАДП, і, якщо так то які наслідки мають бути застосовані до такої особи.

Залежно від застосовних антидопінгових правил, ймовірно, що слухання буде проведено Дисциплінаарною антидопінговою комісією НАДЦ (ДАК НАДЦ).

Рішення ДАК може бути оскаржено до Апеляційної антидопінгової комісії НАДЦ (ААК НАДЦ) або до Спортивного арбітражного суду у відповідності до Антидопінгових правил НАДЦ в залежності від статусу особи.

Строки розгляду справи

За загальним правилом справа має бути розглянута протягом 6 місяців з дати виявлення порушення антидопінгових правил.

Проте, в залежності від складності справи, рівня співпраці спортсмена або іншої особи з НАДЦ, тривалості проведення розслідування чи спеціальних досліджень пов’язаних з розглядом справи, строки можуть бути продовжені.

Оскарження рішення 

Рішення НАДЦ, а також рішення Дисциплінарної антидопінгової комісії може бути оскаржено протягом 21 (двадцяти одного) календарного дня з дати його отримання.

Апеляційна скарга подається до Апеляційної антидопінгової комісії.

Якщо спортсмен є спортсменом міжнародного рівня то апеляція на рішення НАДЦ чи Дисциплінарної антидопінгової комісії подається виключно до Спортивного арбітражного суду.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux